cz / en

CLIMAX PARADISI

1

 

Křišťálový žebřík Climax Paradisi je vyroben ze 16 segmentů, z nichž každý měří 1,5 m. Segmenty jsou zavěšeny na ocelovém laně pomocí speciálních 3D tištěných úchytných systémů, které byly vyvinuty přímo pro tuto instalaci. Žebřík je z vnitřní strany vystříbřený, a proto se chová jako zrcadlo. 

24 metrů, 2 patra, 64 příček, 235 schodů, 1 nekonečný výhled.

 

„Celá instalace prostupuje dvěma patry věže Severočeského muzea. První část tvoří samotný žebřík. V druhé části je žebřík doplněn stříbrnými mračny, která jsou vyrobena z  ručně foukaného hutního skla. 24 m dlouhý žebřík váží 140 kg a mračna dalších 120 kg. Muzejní věž je tedy osazena sklem o váze přes čtvrt tuny. Jedná se o stálou instalaci Severočeského muzea,“ říká Ondřej Salanský ze studia SALANSKY.

 

„Instalace Climax Paradisi v člověku probouzí nezadržitelnou touhu stoupat výš. Dostat se do světa lidského poznání, za hranice lidského rozumu. Žebřík představuje spojnici dvou světů – sakrálního a profánního. Bylo tomu tak odjakživa a ve všech lidských vírách. Po žebříku ctností stoupají ti, kteří chtějí dojít spasení,“ dodává Jan Salanský.

 

 ‹ Zpět/Back